היסטוריה בחסידות ברסלב: בית חיינו הבנין המרכזי של כלל חסידי ברסלב שממנו תצא תורת רבינו הקדוש לכל העולם כולו בתהליך התרחבות | "כִּי עַתָּה הִרְחִיב ה' לָנוּ" | גלריה נרחבת, צפו:
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/הדמית-הבנין-עם-התוספת.jpg)
רגשות שמחה והתרגשות אין קץ ממלאים את לבותיהם של חסידי ברסלב בכל מקום שהם, עם הוודע הבשורה המרנינה על ההרחבה הגדולה של בית מדרשנו הגדול והוותיק בשכונת מאה שערים הנקרא בפי העם "השוהל", שהוקם ע"י גדולי אנשי שלומינו בדורות הקודמים, ומהווה זה למעלה משבעים שנה כמרכז הגדול והוותיק של כלל חסידי ברסלב בארץ ישראל.
אנשי ירושלים שעוברים בימים האחרונים ברחוב מאה שערים פינת סלנט לא האמינו למראה עיניהם, מנופים ענקיים עמדו מבוקר ועד השעות המאוחרות של הלילה, וביחד עם צוות מורחב של עשרות פועלים בו זמנית, הלך ונבנה אגף שלם באורך כשלושים מטר על פני כל החזית המיתולוגית של בנין בית מדרשנו הגדול.
אין זה סוד כי בשנים האחרונות קיימת התפתחות והתחדשות ממשית בכל הנוגע לפעילות בית מדרשנו הגדול. רוח צעירה ומרעננת של עבודת ה' בחיות ובהתלהבות כבשה את המקום, ובד בבד גודשים את היכלי בית המדרש מאות ואלפים במשך כל ימות השנה, ובפרט בשבתות ומועדים, בתפילות ומעמדים שקנו שם עולמי, וכידוע ומפורסם איזה תענוג רוחני מקבלת הנשמה בכל תפילה ותפילה בבית מדרשנו הגדול.
אולם יחד עם זאת הצפיפות והדוחק בהיכל בית המדרש, כמו גם בעזרות הנשים, גברה והלכה, עד שרבים וטובים נאלצו לוותר על התפילות בבית מדרשנו, בפרט אברכים צעירים ובעלי משפחות, שלא הצליחו למצוא מקום פנוי, ומחמת כן הדירו רגליהם ממקום קדוש זה.
התפנית והמהפך חלו בשבועות האחרונים עם תחילת עבודות הבניה להרחבת הבנין. ואילו שבוע זה פרשת כי תצא, כבר ירשם באותיות של זהב בהיסטוריה העשירה של חסידות ברסלב בארץ הקודש, כאשר באופן פלאי, ובמהלך דרמטי שאין כמותו, קם הדבר והיה תוך ימים ספורים, כאשר ההרגשה בפי כל היתה כאותו מעשה של "איש חסיד היה" כאשר "מַלְאֲכֵי רַחֲמִים מִמְּעוֹנָתוֹ. אָז הֵחֵלּוּ לִבְנוֹתוֹ: רַבּוּ בְּנֵי הַמְּלוּכָה. וַתִּשְׁלַם כָּל הַמְּלָאכָה: דָּץ הַסּוֹחֵר בִּרְאוֹתוֹ. כִּי נִגְמְרָה מְלַאכְתּוֹ: כְּלוּלַת מִגְדָּלִים נָאִים. לְפִי עִנְיַן הַבַּנָּאִים"
כאמור, אגף שלם ונרחב נבנה על פני כל אורך הבנין מצד רחוב סלנט, והוא כולל לע"ע 3 קומות בנויות לתלפיות, כאשר הקומה התחתונה הופכת לחלק בלתי נפרד מהיכל בית המדרש, שהגדיל את שטחו באופן משמעותי לעוד מאות מתפללים, והקומות העליונות ישמשו לעזרת נשים ולסירוגין לעזרת גברים לפי צרכי בית המדרש.
רובו של ה"שלד" מורכב מפלדה איכותית ומשובחת, ובכך התאפשרה הבניה המהירה, כאשר כל העבודה מלווה בפיקוח צמוד של גדולי המהנדסים מהשורה הראשונה, שהגיעו מידי יום ביומו וליוו את ביצוע הבניה על כל צעד ושעל. בין השאר נחפרו למעלה מעשרה יסודות איתנים לעמודי התווך המחזיקים את האגף החדש, באופן המחמיר ביותר, ולא בכדי, כי כבר המליצו חכימי דיהודאי שבית מדרשם של חסידי ברסלב צריך להיות חזק יותר מסתם בית מדרש, שכן הם זוכים לרקוד רבות על שמחת יהדותנו, והבנין צריך להיות מתאים לריקודין קדישין אלו, המתקיימים מידי יום ביומו, ובפרט בשבתות ומועדי קדשנו, וביותר בשמחות בית השואבה והקפות שניות ושאר מעמדי הקודש…
והאמת היא שעיקר העבודה הקשה והמאומצת כבר מתרחשת זה שנים וחודשים ארוכים, כאשר הנהלת בית המדרש משקיעה כספים וכוחות אין סופיים בכדי להגיע לתוצאה מבורכת זו. תוכניות אדריכליות והדמיות מקצועיות, ובפרט השגת האישורים השונים הדרושים. המאמצים ידעו כל הזמן עליות ומורדות, ורק בשבועות האחרונים הבשילו לכדי מעשה, וכך קפצו אל המים הסוערים וזכו להגשים את משאת לבם, ומושא תפילותיהם, של אלפי חסידי ברסלב, שבזמן האחרון נקראו להתפלל שוב ושוב למען הרחבת בית מדרשנו הגדול, מרכז חייהם של החסידים בירושלים הקדושה.
עם תחילת העבודות האינטנסיביות גם הוקם "קרן הבנין" שע"י הנהלת בית המדרש, ותפקידו לרכז את המאמצים השונים והשגת הכספים האסטרונומיים הדרושים למען השלמת הבנין על מכונו ותפארתו. כאשר מתכוונים מיד לאחר חגי תשרי להתחיל את הפרוייקט הענק של ביצוע עבודות גימור הפנים והחוץ, בהשקעה אדירה של דמים מרובים.
חשוב לציין כי כל המהלך מתחילתו ועד סופו מלווה בהתייעצות תמידית עם גדולי זקני וחשובי אנ"ש, שאינם מסתירים את שמחתם האדירה למראה הנהדר של הרחבת הבנין המיתולוגי שבימים אלה שינה את פניו מהקצה אל הקצה, ועוד היד נטויה לפארו ולשכללו מבית ומבחוץ, באופן שיקדש שם ה' ושם הצדיק בכל העולם כולו.
כמה מפליא הדבר, שההרחבה הגדולה הזו אירעה בדיוק בפרשת כי תצא, בה אנו קוראים בהפטרה: "הַרְחִיבִי מְקוֹם אָהֳלֵךְ וִירִיעוֹת מִשְׁכְּנוֹתַיִךְ יַטּוּ אַל תַּחְשׂכִי, הַאֲרִיכִי מֵיתָרַיִךְ וִיתֵדֹתַיִךְ חַזֵּקִי: כִּי יָמִין וּשְׂמֹאול תִּפְרֹצִי…"
ואכן כולנו תקוה ותפילה שחפץ ה' יצליח ביד העוסקים במלאכת הקודש, להשלים את הבנין בתפארתו, בו יתפללו אנשי שלומינו היקרים עד ביאת משיח צדקנו ובנין בית הבחירה, ועד בכלל אמן ואמן.
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/הדמית-הבנין-עם-התוספת.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/13.-זקני-אנש-במעמד-לחיים-עם-גמר-הנחת-אבן-הפינה-מתוך-שמחה-וחדווה-אשרי-עין-ראתה-אלה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/1.-אסיפת-הנהלת-בית-המדרש-עם-חברי-קרן-הבנין-בה-הוכרז-על-הרחבת-בית-המדרש-עותק.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/2.-וממחשבה-למעשה-התחלת-חפירת-היסודות.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/3.-חברי-קרן-הבנין-בהתיעצות-עם-העוסקים-במלאכת-הקודש.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/4.-הרהח-ר-שמעון-שפירא-עוקב-אחר-התקדמות-הבניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/5.-הבורות-מוכנים-ליציקת-היסודות.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/6.-הרהח-ר-נתנאל-תפילינסקי-עוקב-אחר-התקדמות-הבניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/7.-מעמד-הנחת-אבן-הפינה-צנוע-ושקט-בהשתתפות-זקני-וחשובי-אנש.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/8.-הרהח-ר-משה-קרמר-בהנחת-אבן-הפינה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/9.-הרהח-ר-אפרים-נחמן-אנשין-בהנחת-אבן-הפינה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/10.-הרהח-ר-שמעון-שפירא-בהנחת-אבן-הפינה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/11.-הרהח-ר-נתנאל-תפילינסקי-בהנחת-אבן-הפינה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/12.-הרהח-ר-נתן-מיימון-בהנחת-אבן-הפינה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/14.-הכנות-אחרונות-לקראת-יציקת-היסודות.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/15.-יציקת-היסודות.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/16.-יציקת-היסודות.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/17.-הרהח-ר-צבי-חשין-עוקב-אחר-התקדמות-הבניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/18.-הנחת-העמוד-הראשון.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/19.-המשך-הצבת-העמודים-עליהם-יעמוד-הבנין.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/20.הנחת-הקורות-שעל-העמודים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/21.-הכנת-הקורות-עבור-רצפת-הרחבת-קומת-בית-המדרש-והתחלת-הנחת-עמודים-לקומה-השניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/22.-העבודה-בעיצומה-שלש-מנופים-בפעולה-אינסטנטיבית.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/23.-המשך-הצבת-העמודים-לקומה-שניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/24.-שעת-לילה-מאוחרת-גמר-הכנת-העמודים-לקומה-שניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/25.-הכנות-אחרונות-ליציקת-הרחבת-קומת-בית-המדרש.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/26.-ויהי-בחצי-הלילה-יציקת-קומת-בית-המדרש.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/27.-אסיפת-חברי-ההנהלה-עם-חברי-קרן-הבנין-בהשתתפות-חשובי-אנש-לגבי-המשך-העבודות.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/28.-וממחשבה-למעשה-כבר-מתחילים-בהנחת-הקורות-לקומה-שניה-קומת-בני-הנעורים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/29.-המשך-הנחת-הקורות-לקומה-שניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/30.-תוך-כדי-ממשיכים-עם-העמודים-לקומה-השלישית.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/31.-יוצקים-את-הקומה-השניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/32.-הרהח-ר-נתנאל-תפילינסקי-בהפעלת-יציקת-הקומה-השניה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/33.-הקומה-השניה-מוכנה-ליציקה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/34.-בד-בבד-צוות-נפרד-פועל-למטה-בסידור-אבני-שפת-הרחוב-לרווחת-הציבור.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/35.-כיסוי-היסודות-לתפארת-בית-ה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/36.-אספלט-חדש-למדרכה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/37.-גמר-כבישת-האספלט-ברחבת-בית-מדרשינו.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/38.-ממשיכים-בכל-הכוח-עוברים-לקומה-השלישית.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/39.-הנחת-הקורות-לקומה-השלישית-בעיצומה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/40-.-ובינתיים-מכינים-יציקה-זמנית-לקומת-בית-המדרש-לקראת-החגים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/41.-המשך-היציקה-הזמנית.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/42.-גמר-העבודה-לקראת-היציקה-השלישית.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/42.-התייעצות-עם-זקני-אנש-נשיאי-קרן-הבנין-לקראת-היציקה-השלישית.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/43.-נשיאי-קרן-הבנין-מביעים-התרגשותם-לקראת-יציקת-הקומה-העליונה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/44.-נשיאי-קרן-הבנין-בהפעלת-יציקת-הקומה-העליונה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/45.-צעירי-אנש-בהתקנת-המחיצות-הזמניות-לקומה-העליונה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/46.-התקנת-מחיצות-זמניות-בקומות-החדשות-בכדי-שיוכלו-לשמש-לחגים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/47.-הקומה-העליונה-מוכנה-לשמש-לסוכה.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/48.-הבנין-מבחוץ-עם-המחיצות-הזמניות-לחגים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/49.-הקומה-האמצעית-קומת-בני-הנעורים-אחרי-החלקת-ביטון.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/50.-הרהח-ר-שמעון-שפירא-מביע-את-התרגשותו-לרגל-הרחבת-הבנין-ביתו-השני.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/51.-לפאר-את-בית-ה-תליית-שלט-ענק-עם-הדמיה-של-הבנין-החדש.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/52.-הרמת-השלט-הענק.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/53.-תליית-השלט-בעזרת-מנוף.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/55.-קומת-בית-המדרש-כפי-שהיא-כעת-מוכנה-לשמש-את-כלל-אנש-בחגים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/56.-קומת-בני-הנעורים-שתשמש-כל-שנה-בחגים-את-נשות-אנש.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/57.-הקומה-העליונה-והסוכה-שתשמש-כעזרת-נשים-נוספת-בימים-הנוראים.jpg)
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2023/09/58.-תוספת-הבנין-מבחוץ-עם-גמר-הבניה.jpg)