מבית הגנזים • לקראת יום היארצייט ה- 35 מכתבו של החסיד הגדול רבי שמואל שפירא זצ"ל בכתב ידו בו הוא עונה לשואל איפה הוא 'נהר המטהר מכל הכתמים'? פשוט שהנהר הוא ספרי רבינו זצ"ל!
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2024/04/רבי-שמואל-שפירא-ורבי-לוי-יצחק-על-רקע-ציון-אהל-הישן-של-ציון-רבינו-הקדוש-בשנת-תשד-•-ברסלב-נייעס.jpg)
בתקופה האחרונה נחשף במגזין 'האוויר הנח והזך' מכתב בכתב ידו של האי חסידא קדישא ופרישא רבי שמואל שפירא זצ"ל מגדולי חסידי ברסלב בדור הקודם, אותו הוא שיגר לידידו החסיד הגדול רבי נחמן דוב זצ"ל ובין היתר מבאר בו לבקשתו, את מאמרו של רביה"ק ז"ל 'אני נהר המטהר מכל הכתמים', היכן הוא הנהר הזה.
קרדיט: אוסף ברגר
וזה לשון המכתב:
ב"ה. ב' אחו"ק תשל"ד ירושלים עיה"ק ת"ו.
שלום וחיים מארץ החיים לכבוד ידידי האברך היקר ר' נחמן דוב שליט"א.
אחדשה"ת קיבלתי מכתבך עם 20 ד' (דולר) רוב תודות לך ותזכה למצוות וימלא השי"ת כל משאלות לבבך לטובה אמן כי"ר.
מה שאתה שואל על מה שאמר רבינו זצ"ל אני נהר המטהר מכל הכתמים איפה הוא הנהר הזה.
הנה פשוט שהנהר הוא ספרי רבינו זצ"ל הפוך בהם והפוך בהם וכו' ועליהם נאמר אשרי מי שבא לכאן ותלמודו בידו כן נזכה להגות בהם תמיד לשמור ולעשות ולקיים אמן כי"ר.
הדו"ש בכבוד רב
שמואל שפירא
![](https://www.breslevnews.net/wp-content/uploads/2024/04/מכתב-בכת-ידו-של-ר-שמואל-שפירא-קרדיט-אוסף-ברגר-•-ברסלב-נייעס1.jpg?v=1712589278)